Ukryte funkcje w samochodzie

Najpopularniejsze z nich

Współczesne samochody posiadają wiele przydatnych i niekoniecznie oczywistych funkcji, które mogą uprzyjemnić jazdę, a w awaryjnych sytuacjach uratować użytkownika przed wizytą w serwisie. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Kluczyk tylko z nazwy. Ale czy na pewno? 

Większość nowoczesnych samochodów otwiera się i uruchamia bezdotykowo. Wystarczy posiadać przy sobie pilot centralnego zamka, który jest wykrywany automatycznie przez auto. Ale co zrobić w przypadku, gdy samochód nie chce się otworzyć, bo rozładował się akumulator, padła bateria w kluczyku lub centralny zamek uległ awarii? Z pomocą przyjdzie tradycyjny kluczyk, który został umieszczony wewnątrz pilota. Tym kluczykiem możemy otworzyć drzwi auta i bagażnik (jeżeli został wyposażony w tradycyjny zamek), a stamtąd dostać się do akumulatora czy pod maskę lub spróbować uruchomić pojazd, przykładając pilot do anteny transpondera (najczęściej znajduje się w kolumnie kierownicy) i wciskając przycisk start. 

Oznaczenia, które ułatwiają życie

Z której strony podjechać do dystrybutora paliwa? Osoby, które często prowadzą różne pojazdy, z pewnością znają ten problem. Niewiele z nich zdaje sobie jednak sprawę, że klapkę wlewu możemy zlokalizować bez wysiadania z auta. Wystarczy spojrzeć na deskę rozdzielczą i poszukać ikonki dystrybutora oraz towarzyszącej mu strzałki wskazującej właściwy kierunek tankowania. 

Przydatna elektronika

W samochodach wyposażonych w multimedialne ekrany i zaawansowane ustawienia menu komunikatów ułatwiających życie możemy znaleźć jeszcze więcej. Warto przyjrzeć się ukrytym w menu opcjom i wykorzystać fakt, że współczesne pojazdy zostały wręcz naszpikowane najróżniejszymi czujnikami i układami analizującymi warunki jazdy. Większość z nich jest tam po to, by zapewniać prawidłową pracę układu napędowego. My również możemy z nich korzystać, wybierając na przykład takie ustawienia, by nasze auto emitowało sygnał dźwiękowy za każdym razem, gdy temperatura zbliży się do zera i wystąpi ryzyko jazdy po śliskiej nawierzchni, lub zasuwało automatycznie szyberdach, gdy czujnik deszczu wykryje krople na szybie czołowej. 

Pełna kontrola lub jej brak 

Marzycie o tym, by przejąć całkowitą kontrolę nad autem i pojeździć w bardziej ekstremalny sposób? A może chcecie wykopać się z głębokiego śniegu, ale kontrola trakcji uniemożliwia uślizg kół? W większości nowoczesnych pojazdów wyłączenie systemów bezpieczeństwa odpowiednim przyciskiem nie powoduje ich całkowitej dezaktywacji, a jedynie nieznacznie zwiększa zakres tolerancji na błąd kierowcy. Aby całkowicie pozbyć się systemu kontroli trakcji czy układu stabilizacji toru jazdy, wystarczy najczęściej nieco dłużej przytrzymać przycisk (10–30 sekund). Auto poinformuje nas ostrzeżeniem o pełnej dezaktywacji układów bezpieczeństwa. Uwaga! W niektórych przypadkach nie da się ich ponownie włączyć bez wyłączenia i powtórnego uruchomienia silnika. 

Sprawdzone rozwiązania analogowe

A co, jeśli zawiedzie elektronika w naszym aucie? Producenci aut opracowują też awaryjne rozwiązania, które nie wymagają prądu (takie jak na przykład wspomniany wyżej kluczyk). Tak na przykład pod tapicerką, po stronie wlewu (przeważnie) znajdziemy cięgno umożliwiające otwarcie klapki paliwa. Pociągnięcie za jaskrawy uchwyt wystarczy, aby umożliwić zatankowanie auta. 

W mało prawdopodobnej, choć wciąż możliwej sytuacji, gdy zatrzaśniemy się wewnątrz własnego bagażnika, z pomocą przyjdzie nam uchwyt awaryjnego otwierania klapy. Znajdziemy go nawet w ciemności, gdyż przeważnie jest on wykonany z fluoroscencyjnego materiału. Niestety, takie rozwiązanie może występować głównie w autach amerykańskich. 

Najważniejszy trik dla posiadaczy samochodów z automatyczną skrzynią biegów 

Pojazdu z automatyczną skrzynią biegów pod żadnym pozorem nie wolno holować, jeżeli lewarek został ustawiony w pozycji P. Dla właścicieli tego typu aut wiedza, jak odblokować przekładnię bez uruchamiania auta, jest niezwykle ważna. W każdym modelu ten proces może się nieco różnić, ale ogólna zasada polega na znalezieniu blokady (przeważnie opisanej jako „shift lock”) i wciśnięciu przycisku lub odblokowaniu jej kluczem, a następnie przełożeniu lewarka w pozycję N, która umożliwia pchanie i holowanie pojazdu. Blokada może znajdować się na tunelu środkowym, w okolicy dźwigni, czasem jest ukryta pod plastikową osłoną. Istnieją także modele aut, w których, chcąc odblokować skrzynię, należy wczołgać się pod samochód. W takim przypadku polecamy wezwać na miejsce awarii specjalistów.

Kody kolorystyczne pod maską auta

Producenci aut wprowadzają coraz to bardziej zaawansowane technologie, w związku z tym starają się też utrudnić użytkownikom ingerencję w silnik i inne podzespoły znajdujące się pod maską. Po podniesieniu klapy nowoczesnego pojazdu naszym oczom ukażą się głównie połacie plastikowych osłon i przewodów. Połapać się w nich pomogą stosowane przez producentów kody kolorystyczne. Są nimi oznaczone ważne z perspektywy użytkownika miejsca, takie jak wlew płynu do spryskiwaczy czy osłona plusowej klemy akumulatora. Elementy eksploatacyjne przeważnie będą oznaczone kolorem niebieskim lub żółtym. Te, które mogą powodować zagrożenie wysoką temperaturą lub ryzykiem porażenia prądem, oznaczone są na czerwono. 

Zaawansowana personalizacja samochodu

A co, jeśli marzymy o tym, by naprawdę spersonalizować nasze auto i zmienić sposób, w jaki samochód informuje nas o zablokowaniu lub odblokowaniu drzwi, aktywować lub dezaktywować sygnały ostrzegawcze dotyczące świateł, zwiększyć czułość czujników parkowania czy dostosować domyślne ustawienia klimatyzacji? Zmiana tak zaawansowanych ustawień nie jest prosta i wymaga ingerencji w jednostkę sterującą pojazdu przy użyciu specjalistycznego urządzenia serwisowego. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, producenci samochodów oferują zmianę nawet najbardziej zaawansowanych fabrycznych ustawień. Przykładowo właściciele pojazdów marki Toyota mogą korzystać z szeregu opcji, które sprawią, że ich auto stanie się jeszcze bardziej spersonalizowane: https://www.toyota-plock.pl/serwis-i-akcesoria/personalizacja

Dowiedz się więcej